دلایل اصلی گرفتگی لوله‌‌های فاضلاب چه چیزهایی هستند؟

تماس فوری

۰۹۱۲۷۵۰۱۰۱۴ آقای سلیمی

دلایل اصلی گرفتگی لوله‌‌های فاضلاب چه چیزهایی هستند؟

  1. دستمال‌ کاغذی (توالت) و نوار بهداشتی

حتماً برای شما هم پیش آمده که که هنگام استفاده از سرویس بهداشتی ناخواسته یا به ناچار دستمال توالت را در کاسه توالت انداخته باشید. همچنین نوار بهداشتی که معمولاً در فرهنگ ما مایه‌ی خجالت است، یکی از مشکلات زنان است که سعی دارند به هر نحوی که شده آنرا معدوم نمایند که در بسیاری از مواقع مجرای فاضلاب توالت‌ها را بهترین و سریع‌ترین راه حل می‌دانند. غافل از اینکه مجرای لوله‌های یا قطر کافی برای عبور آنها را ندارند و یا در ادامه دارای پیچ‌هایی هستند که ورود دستمال توالت یا نوار بهداشتی منجر به گرفتگی آنها می‌گردد.

  1. روغن آشپزی

روغن‌های آشپزی به طور مستقیم و یا همراه با شستشوی ظروف وارد مجرای فاضلاب می‌گردند. گاهی‌ اوقات این روغن‌ها در حجم زیاد و گاه، اندک اندک وارد می‌شوند، اما در هر حال این روغن‌ها در مجاورت آب سرد فوراً جامد می‌شوند و در پیچ و خم‌های لوله‌‌ها رسوب می‌کنند و به مرور زمان مثل چسب سایر روغن‌ها و آشغال‌ها را به خود جذب می‌کنند و تشکیل یک تود‌ه می‌دهند. این تود‌ه‌های روغنی همیشه بوی مشمئزکننده‌ای نیز تولید می‌کنند. این اشکال علاوه بر منازل غالباً در آشپزخانه‌های بزرگ و رستوران‌ها هم رخ می‌دهد.

  1. مو و الیاف

حمام‌ها، سینک‌های روشویی و خروجی رختشورخانه‌ها از مکان‌هایی هستند که عمدتاً دچار این نوع گرفتگی‌ لوله می‌شوند. موهای بلند و الیاف لباس‌هایی که عمدتاً در حین شستشو جدا می‌گردند، می‌توانند مثل یک کلاف عمل کنند و بسیاری از زباله‌های دیگر لوله‌های فاضلاب را در هم تنیده کنند و با تشکیل توده‌ای مزاحم مانع از عبور آب از آن مجرا گردند. قراردادن صافی‌های جداکننده‌ی مو در دهانه‌ی مجراهای فاضلاب حمام امری شایع است اما همه‌ی ما می‌دانیم که چقدر تمیز کردن مجدد آنها آزاردهنده است برای همین خیلی وقت‌ها از قراردادن این صافی‌های خودداری می‌کنیم.

  1. پس مانده‌ی غذا و میوه‌جات

همیشه‌ مقداری پس‌مانده‌ی غذا، میوه و سبزی در ظرف‌‌‌ها و سفره وجود دارد که هنگام شستشو وارد سینک یا مجرای فاضلاب می‌شوند. معمولا این زباله‌ها آنقدر کوچک و بی‌اهمیت هستند که به خود زحمت جدا کردن آنها را نمی‌دهیم و ترجیح می‌دهیم همراه فاضلاب دفع گردند، در حالیکه تجمع آنها در مجرای فاضلاب به مرور باعث گرفتگی لوله‌های فاضلاب می‌گردند. استفاده از توری و صافی‌های مخصوص در اینگونه موارد هم می‌تواند کمک شایانی بکند لذا توصیه به خرید و بکارگیری آنها همواره توصیه می‌گردد.

  1. تفاله چای و قهوه

چای و (در سال‌های اخیر) قهوه اصلی‌ترین نوشیدنی‌های روزمره‌ی مردم کشور ما است که معمولاً در طول روز بیش از یک یا دوبار مصرف می‌شوند. تفاله‌های این دو نوشیدنی کافئین‌دار معمولاً ریزتر از آن به نظر می‌آید که دردساز به نظر آیند اما اگر حجم زیادی از آن وارد مجرای فاضلاب شوند حتما باعث بروز گرفتگی می‌گردد. در بسیاری مواقع این تفاله‌‌‌‌ها همراه با مو و روغن‌ غذا، باعث افزایش احتمال گرفتگی لوله می‌شوند. صافی‌ها یا توری‌های سینک ظرفشویی یکی را راهکارهای پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز این مشکل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
تماس فوری