خدمات تعویض لوله‌های قدیمی آب و فاضلاب

تماس فوری

۰۹۱۲۷۵۰۱۰۱۴ آقای سلیمی

خدمات تعویض لوله‌های فرسوده و اجرای لوله‌کشی جدید

فرسودگی و رسوب گرفتگی ناشی از طول عمر زیاد، دو پدیده‌ی شایع در شبکه لوله‌های آب و فاضلاب ساختمان‌های ما است. بروز این مشکل در ساختمان‌های قدیمی و بی‌کیفیت بیشتر اتفاق می‌افتد، اما عدم رعایت استاندارد در ساختمان‌های جدید هم می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی ازاین‌دست گردد.

استهلاک لوله‌های آب و تا حدودی فاضلاب معمولاً به دو صورت بروز پیدا می‌کند: ۱. پوسیدگی ۲. رسوب گرفتگی. هر دو نوع استهلاک می‌تواند موجب ترکیدگی، نشتی و اتلاف آب گردد. تشخصی ترکیدگی معمولاً آسان است، اما نشتی‌ها آهسته اتفاق می‌افتند و ممکن است خطرات جدی برای ساختمان به همراه داشته باشند. اما دلیل این استهلاک‌ها چیست:

 1. پوسیدگی: این اشکال عمدتاً در لوله‌های فلزی که درگذشته استفاده از آن‌ها بسیار رایج بود، اتفاق می‌افتد. میزان پوسیدگی یک لوله‌ی فلزی به خواص شیمیایی آب عبوری از آن (مثلاً میزان اسیدی بودن آب) و شرایط جداره‌ی بیرونی لوله‌ی وابسته است، یعنی اگر چنانچه جداره‌ی بیرونی لوله در معرض آب و یا هوای گرم و مرطوب باشد طبیعتاً در مدت‌زمان کمتری دچار پوسیدگی می‌گردد.

لوله‌های که امروزه در صنعت ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرند، غالباً از جنس پلیمر و یا ترکیبی از پلیمر و فلزات ضدزنگ (اصطلاحاً چندلایه) هستند که این امر باعث افزایش طول عمر آن‌ها می‌گردد. البته در مورد لوله‌های پلیمری باید دقت داشت که اگر چنانچه در معرض سرما و گرما قرار گیرند به‌مرور دچار پدیده تُردشَوندگی می‌گردند، از این‌رو به‌منظور افزایش طول عمر این لوله‌ها حتماً باید آن‌ها در دل زیرزمین، میان دیوار و یا به‌وسیله‌ی عایق محفوظ نگه داشت.

 1. رسوب گرفتگی: این پدیده با جنس لوله، میزان املاح آب و نحوه‌‌ی لوله‌کشی ارتباط دارد.
 • لوله‌های فلزی مستعد تشکیل رسوب در جداره‌ی درونی خود هستند. اما لوله‌های پلیمری و لوله‌های چندلایه‌ی جدید این مشکل را تقریباً برطرف کرده‌اند.
 • میزان املاح آب معمولاً اجتناب‌ناپذیر است اما در صورت شدت این موضوع می‌توان به کمک نصب دستگاه‌های فیلتراسیون در کنتور ورودی ساختمان تا حدی زیادی سطح این املاح را کاهش داد.
 • اگر چنانچه در لوله‌کشی ساختمان استانداردهای لازم رعایت نشود و به‌طور مثال اصول زانویی‌ها و انشعاب گیری به‌طور مناسب پیاده نگردد احتمال تشکیل رسوب در لوله‌ها بالا می‌رود.

خدمات گروه لوله‌باز این در این بخش را می‌توان در چهار دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

 1. لوله‌کشی فاضلاب و سرویس‌های بهداشتی و اتصال به شبکه فاضلاب شهری (اکو)
 2. لوله‌کشی آب گرم و سرد موتورخانه، آبگرم کن، فن‌کوئل، پکیج، رادیاتور شوفاژ‌، ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی
 3. لوله‌کشی آب شُرب و نصب دستگاه‌های تصفیه‌‌ی آب
 4. نصب شیرآلات، روشویی، انواع سینک و سایر تجهیزات مرتبط با تأسیسات آب و فاضلاب

خدمات  loolebaz.ir در بخش تعویض لوله‌های قدیمی آب و فاضلاب:

 • حضور فوری در محل
 • تشخیص و بررسی فنی کار و ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان
 • برآورد هزینه‌ی ارائه‌ی سرویس موردنظر و اعلام به مشتری
 • اجرای عملیات تخریب با اجتناب از ایجاد خسارت به سایر بنا
 • تهیه‌ی لوازم مربوطه (در صورت تمایل صاحب‌کار)
 • انجام تعمیرات با رعایت حداکثر استاندارد‌های لازم
 • تمیزکاری محل کار پس از اتمام کار
 • ارائه صورتحساب و ضمانت‌ کار به مدت یک سال

شما در ادامه‌ی این صفحه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد انواع لوله‌های آب و فاضلاب و نیز انواع روش‌های لوله‌کشی به دست آورید.

انواع لوله‌های خانگی آب و فاضلاب

آنچه که ما در این مقاله بدان خواهیم پرداخت لوله‌های انتقال آب و فاضلاب خانگی است و از پرداختن به لوله‌های انتقال آب و فاضلاب شهری به دلیل غیرموضوعی بودن، اجتناب می‌کنیم.

لوله‌های آب و فاضلاب خانگی به طور کلی در دو دسته‌ی فلزی و پلیمری قرار می‌گیرند اما در سال‌های اخیر محصولاتی تلفیقی از این دو ماده نیز عرضه‌ شده است.

 

انواع لوله‌ی فلزی

انواع لوله‌ی پلیمری سایر انواع لوله
۱.         لوله گالوانیزه فولادی

۲.        لوله گالوانیزه فولادی

۳.       لوله چدنی

۴.       لوله مسی

۵.       لوله استیل

 

۱.         لوله‌های PE (پلی اتیلن)

۲.        لوله‌های UPVC (پلی ونیل کلراید)

۳.       لوله‌های PP (پلی پروپیلن)

۴.       لوله‌های ABS (اکریلونیتریل بوتادین استایرن)

۵.       لوله‌های CPVC (کلرینیتد پلی و نیل کلراید)

۶.        لوله‌های PB (پلی بوتیلن

۱.        لوله ۵ لایه

یکی دیگر از مبانی طراح اصولی در شبکه فاضلابِ یک ساختمان وجود شترگلو (گلویی) یا همان سیفون است. شترگلو یا گلویی یا سیفون (سیفون را با فلاش تانک اشتباه نگیرید) یک راهکار اساسی برای ممانعت از ورود بوی فاضلاب به درون منزل یا اتاق است. شترگلویی که یک لوله‌ی S شکل است که به صورت خوابیده در مسیر همه‌ی چیزهایی که فاضلاب را از خود عبور می‌دهند (از سینک، روشویی، کاسه توالت، کف‌شور  گرفته تا لباسشویی و ظرفشویی) باید قرار بگیرند. این لوله با نگهداری دائم مقداری آب درون خود از یک طرف بصورت فیزیکی مانع ورود گاز به درون ساختمان می‌شو و از سویی دیگر ورورد فاضلاب از مبدا ورود، به راحتی آنرا به سمت مسیر چاه هدایت می‌کند. شاید برخی‌ها تصور کنند که آب موجود در شترگلویی یا سیفون، گازها و بوهای بد را در خود جذب می‌کنند اما واقعیت این است که ممانعت فیزیکی دلیل واقعی است و نه جذب! در یک کلام باید گفت که در هر یک از مسیرهای فاضلاب حتماً باید یه شترگلویی وجود داشته باشد؛ در غیر اینصورت بوهای بد راه خود را به درون ساختمان باز می‌کنند. اگر چنانچه در ابتدایی طراحی شبکه فاضلاب، سیفون تعبیه شده باشد که هیچ، در غیراینصورت باید به نحوی یک سیفون برای هر مجرای خروجی تعبیه گردد، وگرنه گازهای فاضلاب چاره‌ای جز ورود به داخل ساختمان ندارند؛ چرا که هیچ چیز در مسیر جلودار آنها نیست. استادکاران ما در نصب و قراردادن هر نوع شترگلویی در مسیر فاضلاب دارای تبحر کافی هستند. حتی اگر برای شما عملیات تخریب و بنایی مقدور نباشد، بازهم ما با روش‌های خلاقانه قادریم به نوعی یک سیستم سیفون در مسیر مجاری فاضلاب تعبیه کنیم. با ما در تماس باشید.

اما اگر چنانچه دلیل آلودگی یک ایراد و اشکال اساسی نبود، در آنصورت می‌توان به آب‌بندی خروجی‌های فاضلاب مشکوک شد. درست است که لوله‌ی وِنت (مکش) مسئولیت اصلی مکش بوهایِ بدِ چاه به سمت هوای آزاد را دارد و سیفون‌ها هم بایستی مانع ورود بوهای اندک باقیماند در مجاری فاضلاب به درون ساختمان شوند، اما خیلی اوقات هر دوی اینها ناقص عمل می‌کنند و بازهم بوهای نامطبوع به درون ساختمان رخنه می‌کنند. در این حالت تنها و تنها درزگیری یا همان آب‌بندی دقیق مجاری فاضلاب می‌تواند آخرین راهکار باشد. سرویس‌کاران ما با نگاه موشکافانه همه خروجی‌های فاضلاب را پیدا می‌کنند و هر کدام از آنها به روش اصولی درزگیری می‌کنند و خاطر شما را از این بابت آسوده می‌کنند.

رف

خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه loolebaz.ir در سرتاسر تهران و حومه به صورت شبانه‌روزی

تضمین کیفیت کار و قیمت

Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
Fill out this field
فهرست
تماس فوری