رفع گرفتگی لوله‌های آب و فاضلاب در سریعترین زمان ممکن

تماس فوری

۰۹۱۲۷۵۰۱۰۱۴ آقای سلیمی

لوله بازکنی یا رفع گرفتگی لوله

خدمات لوله‌بازکنی loolebaz.ir با مدیریت آقای سلیمی به شماره‌ همراه ۰۹۱۲۷۵۰۱۰۱۴ (همیشه در دسترس) در سرتاسر تهران و حومه به صورت شبانه‌روزی آماده سرویس‌دهی است. خدمات لوله‌ بازکنی ما بر مبنای استفاده از دستگاه‌های فنرزنی و در صورت لزوم استفاده از دستگاه تراکم هوا است. ما با چندین نوع دستگاه فنرزن و با انواع مختلفی از فنر، بسته به نوع مشکلات شما، نسبت به برطرف نمودن مشکلات گرفتگی لوله‌های فاضلاب شما اقدام خواهیم نمود. پس از تماس شما با یکی از شماره تلفن‌هایی که در پایین آورده شده است و توضیح مشکل گرفتگی لوله‌، ما یکی از استادکاران خود را در کمتر ۱ ساعت به محل خواهیم فرستاد تا مشکلات شما را در اسرع وقت به بهترین روش برطرف نمایند. همچنین دستمزد خدمات ما با توجه به تعرفه‌های اتحادیه و در نظر گرفتن جانب انصاف تعیین می‌گردد. در بسیاری از موارد تعرفه‌های تعیین شده از سوی اتحادیه نسبتاً بالا می‌باشد و ما به منظور جلب رضایت مشتری دستمزدهای پایین‌تر و منصفانه‌تری تقاضا می‌کنیم.

خدمات  loolebaz.ir در بخش لوله بازکنی:

 • حضور سریع در محل
 • به کارگیری سرویس‌کاران ماهر و با تجربه‌
 • استفاده از دستگاه‌های متناسب و به روز
 • تمیزکاری محل کار پس از اتمام کار
 • تعیین قیمت منصفانه
 • ارائه‌ی فاکتور رسمی
 • پشتیبانی رایگان خدمات ارائه شده

شما در ادامه‌ی همین صفحه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد گرفتگی لوله و روش‌های خانگی و حرفه‌ای لوله‌بازکنی یا برطرف نمودن گرفتگی لوله به دست آورید.

انواع گرفتگی

گرفتگی لوله‌ها و مجاری فاضلاب مشکلی اجتناب‌ناپذیر در زندگی روزمره ما است. این گرفتگی‌ها به طور کلی یا به دلیل طراحی غیراستاندارد و یا در اثر تخلیه نادرست فاضلاب اتفاق می‌افتد که می‌تواند در یکی از حالات زیر بروز پیدا کند:

 1. گرفتگی سینک‌های روشویی یا ظرفشویی
 2. گرفتگی‌ توالت‌ (فرنگی یا ایرانی)
 3. گرفتگی راه آب‌ها (کف شوی)
 4. گرفتگی در مسیر لوله

دلایل گرفتگی لوله

همانطور که در بالا گفت شده گرفتگی به دو دلیل عمده: ۱. طراحی غیراستاندارد و ۲. تخلیه نادرست در مجراهای فاضلاب اتفاق می‌افتد. اگر چنانچه دلیل گرفتگی مورد اول باشد که کار نسبتاً دشوار است. اصلاح یک طراحی غیراستاندارد در سیستم فاضلاب در واقع یک کار عمرانی است. گاهی اوقات این گونه نواقص به راحتی برطرف می‌شوند اما در بیشتر مواقع نیازمند یک فرآیند تخریب و بازسازی است. متاسفانه برای افراد عادی تشخیص سریع و آسان اینگونه نواقص در یک ساختمان کمتر امکان‌پذیر است و تنها پس از زندگی کردن در آن ساختمان است که متوجه نقص‌های سیستم فاضلاب می‌شوند. با اینحال یک کارشناس خبره می‌تواند با بررسی فنی به خوبی پی به کیفیت سیستم‌های فاضلاب یک ساختمان ببرد. استادکاران ما در این حوزه تخصص لازم را دارا هستند و چنانچه در این خصوص به خدمات مشاوره‌ای احتیاج داشتید با ما در تماس باشید.

ما در مقاله‌ای که در اینجا ارائه کرده‌ایم به دلایل اصلی گرفتگی لوله‌ها اشاره کرده‌ایم که شما می‌توانید با آگاهی از آنها نسبت به جلوگیری از این پدیده اقدام نمایید.اما تخلیه نادرست (ِdraining) از دیگر دلایل گرفتگی مجراهای فاضلاب است که ساکنان یک ساختمان یا بهره‌برداران یک مکان می‌توانند به طور مستقیم در آن سهم داشته باشند. هر مجرای فاضلاب بسته به نوع کاربری (از قبل طراحی شده) قادر به عبوردهی فاضلاب با مشخصات مشخصی است. به طور مثال مجرای فاضلاب سرویس‌های بهداشتی دارای قطر ورودی و لوله‌هایی با شیب عمودی بیشتر هستند تا فضولات انسانی به آسانی از آن عبور کند اما لوله‌های فاضلاب آشپزخانه‌ها معمولاً قطری کوچکتری دارند. از طرفی دیگر ورود ناخواسته برخی مواد همراه با آب به مجاری فاضلاب، امری اجتناب‌ناپذیر است که باعث گرفتگی لوله‌ها به صورت آنی و یا به مرور زمان می‌گردد.

سایت لوله‌باز (loolebaz.ir) با گردآوری متخصصان کاردان و با تجربه در حوزه خدمات تاسیسات آب و فاضلاب نسبت به ارائه مشاوره‌ی رایگان در بررسی فنی و ارائه راهکار‌های جلوگیری از گرفتگی مجاری فاضلاب اقدام می‌نماید.

روش‌های خانگی لوله‌بازکنی

اگر چنانچه بنابر هر دلیلی بخواهید با امکانات موجود در منزل نسبت به رفع گرفتگی لوله (لوله‌بازکنی) اقدام کنید می‌توانید یکی از روش‌های زیر را به کار بگیرد:

۱. استفاده از مواد خانگی برای بازکردن لوله

در اینجا ما یک دستورالعمل برای لوله‌بازکن خانگی همراه با فیلم آموزشی ارائه کرد‌ه‌ایم که می‌تواند در مواقعی که گرفتگی ناچیز است از آن کمک بگیرید.

لوله بازکنی و تخلیه چاه، loolebaz.ir

۲. استفاده از مواد شیمیایی صنعتی (اسیدها و بازها) یا چاه‌بازکن

این ماده‌ها با حضم شیمیایی مواد موجود در مسیر لوله‌ها باعث حرکت آنها می‌گردند. بیشتر انواع این چاه‌بازکن‌ها بر پایه‌ی ‌اسیدهایِ قویِ معدنی همچون اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسیدنیتریک و یا مخلوطی از آنها هستند. این اسیدها می‌توانند مواد آلی (مو، باقیمانده غذا، چربی)، مواد معدنی (گچ وسیمان) و فلزات را در خود حل کنند. به مورد آخر (فلزات) دقت نمایید چرا که ممکن است مجرای فاضلاب از جنس فلز باشد و اسید موجب سوراخ شدن آن گردد! همچنین اسیدها می‌توانند چسب‌های اتصالات پلیمری را نیز در خود حل ‌کنند که این ویژگی هم می‌تواند استفاده از آنها را محدود کند. تعدادی اندکی از لوله‌بازکن‌های صنعتی هم بر پایه‌ی بازهای قوی صنعتی همچون سودسوزآور (NaOH) و هیدروکسید پتاسیم (KOH) هستند که آنها نیز می‌توانند بعضی از مواد نظیر برخی از انواع پلاستیک‌ها، روغن، موادآلی و تاحدودی شیشه را در خود حل کنند و از مسیر لوله‌ خارج نمایند.

معایب این مواد شیمیایی عبارتند از:

 • انتشار گازهای نافذ و خطرناک که موجب آسیب چشم، دست و دستگاه تنفسی می‌گردد
 • سوراخ کردن لوله‌های فاضلاب فلزی و پلیمری
لوله بازکنی و تخلیه چاه با مواد شیمیایی، loolebaz.ir

۳. لوله بازکن دستی (تلمبه پلاستیکی)

لوله‌بازکن‌های دستی یا اصطلاحاً تلمبه‌های پلاستیکی بر مبنای ایجاد خلاء در فضای بین گرفتگی تا تلمبه کار می‌کنند. خلاء ایجاد شده نیرو محرکه‌ی لازم برای حرکت دادن عامل مسدود کننده را فراهم می‌کند و با قطع خلاء و برقراری مجدد جریان فاضلاب، گرفتگی لوله برطرف می‌گردد. با این توضیح روشن است که فرایند تلمبه زدن باید به گونه‌ای انجام شود که هیچ هوایی ورود یا خروج نکند. اگر چنانچه فاصله نقطه مسدود شده تا نقطه‌ی قرار گرفتن تلمبه زیاد است و به ناچار باید زمان زیادی برای مکش صرف کنید، می‌توانید با ریختن آب درون لوله، کار را راحت‌تر نمایید. آب کمک می‌کند که هوای کمتری برای مکش داشته باشید این روش‌ هم عمدتاً برای گرفتگی‌ها جزئی و ساده می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

تلمبه چاه بازکن لوله بازکنی و تخلیه چاه loolebaz.ir تلمبه دستی

۴. لوله بازکن هوا جت

لوله‌بازکن واترجت درست برعکس تلمبه پلاستیکی عمل می‌کند. بدین صورت که واترجت‌ها با رهاسازی یکباره‌ی هوای فشرده  به مسیر گرفته شده باعث حرکت عامل مسدود‌کننده در لوله می‌گردند. این دستگاه‌‌ها معمولاً در خانه‌های ما یافت نمی‌شوند و در کشور ما هم چندان موجود نیست، با اینحال شما می‌توانید در فیلم زیر نحوه‌ی کار این دستگا‌ه‌ها را ببینید.

۵. لوله بازکنی با فنردستی

فنرهای دستی ابزارهایی شبیه به شکل زیر هستند که یک کاربر خانگی و غیرحرفه‌ای می‌تواند به کمک آن گرفتگی‌های نه چندان شدید و نزدیک به محل ورود فاضلاب (کف شور) را برطرف نماید. این ابزار دارای یک فنر قابل انعطاف است که با چرخشی که توسط اوپراتور ایجاد می‌گردد به صورت دوار از درون لوله‌ عبور می‌کند و مسیر خود را از میان گرفتگی‌ها باز می‌کند. نیروی محرکه ایجاد شده در این ابزارها بسته به قدرت اوپراتور و همچنین استحکام فنر دارد. اما معمولاً قدرت آنها محدود است و جوابگوی گرفتگی‌های شدید و یا گرفتگی‌های موجود در مسیرهای طولانی لوله نیستند. همچنین وجود این ابزار در هر خانه‌ای رایج نیست.

فنرزنی سریع و ارزان، لوله بازکنی در تهران، loolebaz.ir

روش‌های حرفه‌ای لوله‌بازکنی

اگر همه‌ی روش‌های که در بالا گفته شده، منجر به برطرف شدن گرفتگی لوله‌ی شما نشده است در آنصورت لازم است که از یک لوله‌باز کن حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید. عملیات لوله‌باز‌کنی حرفه‌ای، معمولاً به کمک دو دستگاه زیر انجام می‌شود:

۱. دستگاه لوله بازکنی با فنر

دستگاه لوله بازکنی با فنر، مطابق با همان فنردستی که در بالا اشاره شده است، کار می‌کند. یعنی یک فنر (البته قوی‌تر و ضخیم‌تر) توسط یک موتور الکتریکی مخصوص با چرخش و فشار وارد مجرای لوله می‌گردد و هر آنچه را در مسیر با آن برخورد کند به جلو می‌راند تا اینکه آب‌های پشت گرفتگی با سرعت و سهولت از لوله عبور کنند. فنرهای این دستگاه‌ها، در قطرها و طول‌های مختلفی موجود هستند و بسته به نوع گرفتگی لوله، هریک از آنها می‌تواند توسط سرویسکار مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین موتورهای الکتریکی هدایت و چرخش فنر نیز در انوع متفاوت ساخته شده است. در گذشته‌های نه چندان دور از دریل برای چرخش و انتقال فنر استفاده می‌گردید که با توجه به نواقض دریل‌ها برای این منظور (از قبیل عدم کنترل کافی روی فنر، نداشتن قدرت کافی برای گرفتگی‌های شدید، عدم امکان بکارگیری در لوله‌های طویل) امروزه به طور کامل جای خود را به موتورهای الکتریکی مخصوص لوله‌بازکنی داده‌اند.

حرکت دورانی این موتورهای الکترکی در دوجهت چپ‌گرد و راست‌گرد قابل تنظیم است که این ویژگی در حین کار باید مورد استفاده قرار بگیرد تا بازدهی نفوذ و فشار فنر روی گرفتگی افزایش یابد. برخی از ویژگی‌های مطلوب این سیستم‌ها عبارتند از:

 • سبک و قابل حمل بودن
 • امکان بکارگیری با استفاده از برق شهری
 • امکان بکارگیری فنرهایی با طول و قطر مختلف (امکان تنظیم قدرت؛ بسته به نوع محل گرفتگی)
 • سرعت عمل بالا
 • دارای محفظه‌ی جمع کننده فنر در برخی مدل‌ها (جلوگیری از آلوده شدن محل)

به کارگیری این دستگاه‌ها که معمولاً با نام دستگاه فنرزنی نیز شناخته می‌شود نیاز به مقداری مهارت و تجربه دارد. نبود این دو ویژگی در یک سرویسکار می‌تواند خسارت‌هایی از قبیل شکستگی کاسه‌ی روشویی یا توالت، شکستگی لوله‌های روکار یا زیرکار و … را به بار آورد. لذا توصیه می‌گردد اینگونه خدمات را از سرویسکاران مجاز و دارای مجوز اتحادیه بخواهید تا از عواقب احتمالی کار، در امان باشید.

دستگاه فنرزنی ایستاده

۲. دستگاه لوله بازکنی واترجت

درست همانند دستگاه‌ لوله‌بازکن واترجت که با تراکم آب و رهاسازی آن عمل می‌کنند، دستگاه لوله بازکنی تراکم هوا (هواجت) نیز بر همین اساس کار می‌کندبا این تفاوت که در آن هوا به عنوان عامل محرکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه‌ها دارای یک لوله‌ی قابل هدایت است که می‌تواند آنرا به نزدیکی محل گرفتگی رساند و سپس آب پرفشار شروع به تزریق گردد و به همین دلیل می‌تواند موثرتر عمل کند. همچنین لازم است که بسیاری از منافذ و دَرروهای اضافی در مسیر یک لوله مسدود گردد تا از خروج آب در مسیرهای انحرافی جلوگیری گردد. در مجموع این دستگاه‌ها ابعاد بزرگتری نسبت به سیستم‌های فنرزنی دارند و حمل و نقل آنها اندکی دشوارتر است.

واترجت لوله بازکنی، تخلیه چاه، لوله باز

خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه loolebaz.ir در سرتاسر تهران و حومه به صورت شبانه‌روزی

تضمین کیفیت کار و قیمت

سوال خود را از ما بپرسید یا نظر دهید

Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
Fill out this field

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

فهرست
تماس فوری